När jag håller föreläsningar om web 2.0 och lärande, är många lärare skeptiska. Än värre, somliga är direkt rädda för att prova nya sätt att använda Internet på. Lägg därmed till meningen ”och avancerade datorer till det här har ju ungarna redan med sig in i klassrummet – nämligen mobiltelefonerna”, ja, då blir det ofta mummel i salen. Mobiltelefoner skall ju av ren princip bannlysas enligt de allra flesta lärare.

Nå. Utmana dig själv lite! Här följer en bra presentation med goda argument om nyttan och hur du kommer igång med att använda sociala medier för lärande. Det mesta är tillämpligt i Sverige, även om en del är mer riktat mot verksamma på andra sidan Atlanten.

Ett svar på “Sociala medier, pedagogik och lärande”
  1. Annelie Näs skriver:

    Jag håller med om att mobiltelefoner och teknologi bör komma in i klassrummet och videon du visade ger en hel del bra tips. Men jag rekommenderar att du tar 10 min och tittar in denna video: http://www.youtube.com/watch?v=aXt_de2-HBE. Den behandlar så väl problemen med ”banlysning” som exempel på användningsområden för skolor samt statistik på mobil användande. Min favorit kommentar är: ”att banlysa mobiltelefoner i klassrummet kan jämföras med att försöker att förbjuda tuggummi i klassrummet” Vilket absolut inte fungerade. Vidare måste jag tillägga att även om det klipp jag rekommenderar innehåller några förslag, så kommer lärarna vara kreativa och hela tiden komma på nya sätt att utnyttja teknologin, det är trots allt ungdomar vi pratar om, och de är ju inte kända för att ha allt för mycket tålamod.

  2.  
Lämna ett svar


9 visitors online now
0 guests, 9 bots, 0 members
Max visitors today: 33 at 07:01 am UTC
This month: 33 at 09-03-2010 07:01 am UTC
This year: 47 at 06-25-2010 11:20 am UTC
All time: 47 at 06-25-2010 11:20 am UTC