I huvudet på Håkan Fleischer Rotating Header Image

På flygande fot

Konsultjobb i stockholm. Föreläste om kunskap, bildning och utbildning samt den utvärdering av utbildning om spelberoende jag har genomfört på uppdrag av Statens Folkhälsoinstitut. Spännande, och roligt. Fick se insidan av Maria Ungdoms akutmottagning – vilket lätt blandas ihop med mammografin på St Görans sjukhus. Tur att jag i alla fall kom rätt.

Föreläste hela måndagen, och åkte alltså till stockholm på kvällen. Lyckades få två rutor på bilen krossade i kungliga huvudstaden, vid hotellet. Beställde rutor som levererades under natten som monterades under tiden jag var och föreläste på tisdagen. 11.700 gick kalaset på, man är glad att försäkringen täckte det mesta. Hem direkt på kvällen, satt i halv-koma på Nyköpingsbro efter alldeles för stadig falukorv med stekt potatis. Att man inte lär sig.

Blev idag också uppringd av en talarförmedling/artistförmedling som vill värva mig till sitt stall. Mitt grundpris på föreläsning – frågan utgick från ett konkret case – ville de pressa med dryga 30%. Det är ytterst sällan jag blir prutad på, men det är klart, förmedlaren ville ju tjäna lite pengar också. Vi får väl se vad de kan leverera för villkor för att ingå i deras talarstall, och vad det kan vara värt för mig.

Än så länge, och troligen för lång tid framöver, kan du dock boka din inspirerande talare alldeles själv via min hemsida, www.fleischer.se